|
Tento projekt je výsledkem spolupráce mezi University of Washington katedry Výpočetní techniky a inženýrství a katedry Biochemie. Zaměření projektu je velice obdobné jako projektu Folding@Home, tedy výzkum oblasti biologie, konkrétně struktury bílkovin.
Nejedná se o čistě DC projekt, neboť práce není počítáná pomocí strojového výpočtu, ale ručně (obdobně jako projekt Stardust@Home).
Princip je následující : po zaregistrování si stáhnete program (klient), který si nainstalujete. Po spuštění se automaticky provede kontrola novější verze (popřípadě její automatické stáhnutí a nainstalování), dále se v klientu přihlásíte na svůj účet a už můžete pracovat.
Vyberete si z nabízeného seznamu nějaký protein, který se pokoušíte poskládat do takové podoby, aby měl co nejmenší energetickou náročnost. OnLine vidíte, jak jste úspěšní (kolik máte bodů). Program vám může práci ulehčit, můžete ho nechat chvilku ať počítá sám (v tu chvíli zatíží jedno jádro CPU na 100%), ale po velice krátké době, v průběhu které vidíte změny proteinu na obrazovce, se již protein nemění a můžete výpočet pozastavit (delší nemá význam) a pokračovat ruční změnou tvaru proteinu, následovanou opět automatickým výpočtem, až se vám výsledek bude zamlouvat.
Vysvětlovat všechny možnosti nemá význam, k pochopení principu slouží velice propracovaný tutorial, který sám učí počtáře odborným termínům a ovládání programu. Vřele doporučuji všem zájemcům projít si všechny lekce od nejjednoduší po nejsložitější.
Jako třetí možnost (první je tutorial, druhá je řešení proteinů) je možnost zůčastnit se tzv. Duelů, kdy proti sobě soupeří více počtářů, kteří mají za úkol poskládat co nejlepší protein na určitý počet kroků.
Klient FoldIt je velice dobře propracovaný, má intuitivní ovládání a je pěkný i graficky. Ukládání rozdělané práce se provádí automaticky, nechybí ani nezbytné tlačítko Undo. Je možnost i chatovat s ostatními řešiteli a posílat si vzájemně své rozpracované verze proteinu).
Tým lidí na projektu pracuje velice svižně : po aktualizaci, která výjimečně nebyla zrovna optimální (klient padal) vyšla oprava do druhého dne. V případě pádu klienta je možnost reportovat chybový soubor na server a pomoci ho tak optimalizovat. |
|